Ikklikkja hawn biex turi l-banners TIEGĦEK fuq din il-paġna u tħallas biss għas-suċċess

Airlines ajruport Assoċjazzjonijiet Avjazzjoni Aħbarijiet dwar l-Ivvjaġġar tal-Aħħar Ivvjaġġar għan-Negozju Aħbarijiet Nies Bini mill-ġdid Responsabbli teknoloġija Turiżmu trasport Aħbarijiet tal-Wajer tal-Ivvjaġġar

IATA: Gwerra fl-Ukrajna u Omicron jiżnu fuq merkanzija bl-ajru

IATA: Gwerra fl-Ukrajna u Omicron jiżnu fuq merkanzija bl-ajru
IATA: Gwerra fl-Ukrajna u Omicron jiżnu fuq merkanzija bl-ajru
Written by Harry Johnson

L-Assoċjazzjoni Internazzjonali tat-Trasport bl-Ajru (IATA) ħarġet dejta ta’ Marzu 2022 għas-swieq globali tal-merkanzija bl-ajru li turi tnaqqis fid-domanda. L-effetti ta 'Omicron fl-Asja, il-gwerra Russja - Ukraina u sfond operattiv ta' sfida kkontribwew għat-tnaqqis.

  • Id-domanda globali, imkejla f'tunnellati-kilometri tal-merkanzija (CTKs*), naqset b'5.2% meta mqabbla ma' Marzu 2021 (-5.4% għal operazzjonijiet internazzjonali). 
  • Il-kapaċità kienet 1.2% ogħla minn Marzu 2021 (+2.6% għal operazzjonijiet internazzjonali). Filwaqt li dan jinsab f’territorju pożittiv, huwa tnaqqis sinifikanti miż-żieda ta’ 11.2% sena wara sena fi Frar. L-Asja u l-Ewropa esperjenzaw l-akbar tnaqqis fil-kapaċità. 
  • Għandhom jiġu nnutati diversi fatturi fl-ambjent operattiv:
    • Il-gwerra fl-Ukrajna wasslet għal tnaqqis fil-kapaċità tal-merkanzija użata biex isservi lill-Ewropa peress li diversi linji tal-ajru bbażati fir-Russja u l-Ukrajna kienu atturi ewlenin tal-merkanzija. Is-sanzjonijiet kontra r-Russja wasslu għal tfixkil fil-manifattura. U l-prezzijiet taż-żejt li qed jogħlew qed ikollhom impatt ekonomiku negattiv, inkluż li jgħollu l-ispejjeż għat-tbaħħir.
    • Ordnijiet ġodda għall-esportazzjoni, indikatur ewlieni tad-domanda tal-merkanzija, issa qed jiċkienu fis-swieq kollha ħlief fl-Istati Uniti. L-indikatur tal-Indiċi tal-Maniġers tax-Xiri (PMI) li jsegwi l-ordnijiet globali tal-esportazzjoni ġodda niżel għal 48.2 f'Marzu. Dan kien l-inqas minn Lulju 2020.
    • Il-kummerċ globali tal-merkanzija kompla jonqos fl-2022, bl-ekonomija taċ-Ċina tikber aktar bil-mod minħabba l-illokkjar relatat mal-COVID-19 (fost fatturi oħra); u tfixkil fil-katina tal-provvista amplifikat mill-gwerra fl-Ukrajna. 
    • L-inflazzjoni ġenerali tal-prezzijiet tal-konsumatur għall-pajjiżi tal-G7 kienet ta’ 6.3% sena wara sena fi Frar 2022, l-ogħla mill-1982. 


"Merkanzija bl-ajru is-swieq jirriflettu l-iżviluppi ekonomiċi globali. F'Marzu, l-ambjent tal-kummerċ ħa dawra għall-agħar. Il-kombinazzjoni tal-gwerra fl-Ukrajna u t-tixrid tal-varjant Omicron fl-Asja wasslu għal spejjeż tal-enerġija li qed jogħlew, tfixkil tal-katina tal-provvista aggravat, u pressjoni inflazzjonarja mitmugħa. Bħala riżultat, meta mqabbel ma 'sena ilu, hemm inqas oġġetti li qed jiġu ttrasportati—inkluż bl-ajru. Il-paċi fl-Ukrajna u bidla fil-politika taċ-Ċina dwar il-COVID-19 jagħmlu ħafna biex ittaffi l-irriħ kontra l-industrija. Peress li l-ebda waħda ma tidher probabbli fuq żmien qasir, nistgħu nistennew sfidi li qed jikbru għall-merkanzija bl-ajru hekk kif is-swieq tal-passiġġieri qed jaċċelleraw l-irkupru tagħhom,” qal Willie Walsh, IATADirettur Ġenerali. 

Marzu 2022 (% sena wara sena)Sehem dinji1CTKACTKCLF (% -pt)2CLF (livell)3
Suq Totali100.0%-5.2%1.2%-3.7%54.9%
Afrika1.9%3.1%8.7%-2.7%49.4%
Asja tal-Paċifiku32.5%-5.1%-6.4%0.9%63.8%
Ewropa22.9%-11.1%-4.9%-4.7%67.1%
Amerika Latina2.2%22.1%34.9%-4.7%44.8%
Lvant Nofsani13.4%-9.7%5.3%-8.7%52.6%
Amerika27.2%-0.7%6.7%-3.3%44.2%
1 % tat-CTKs tal-industrija fl-2021  2 Bidla fil-fattur tat-tagħbija   3 Livell tal-fattur tat-tagħbija

Rendiment Reġjonali ta 'Marzu

  • Linji ta ’l-Asja-Paċifiku raw il-volumi tal-merkanzija bl-ajru tagħhom jonqsu b'5.1% f'Marzu 2022 meta mqabbel mal-istess xahar fl-2021. Il-kapaċità disponibbli fir-reġjun naqset b'6.4% meta mqabbla ma 'Marzu 2021, l-akbar tnaqqis mir-reġjuni kollha. Il-politika żero-COVID fiċ-Ċina kontinentali u Ħong Kong qed tħalli impatt fuq il-prestazzjoni.  
  • Trasportaturi ta 'l-Amerika ta' Fuq ippubblika tnaqqis ta '0.7% fil-volumi tal-merkanzija f'Marzu 2022 meta mqabbel ma' Marzu 2021. Id-domanda fis-suq tal-Asja-Amerika ta 'Fuq naqset b'mod sinifikanti, b'volumi aġġustati staġjonali naqsu b'9.2% f'Marzu. Il-kapaċità żdiedet b’6.7% meta mqabbla ma’ Marzu 2021.
  • Trasportaturi Ewropej raw tnaqqis ta’ 11.1% fil-volumi tal-merkanzija f’Marzu 2022 meta mqabbel mal-istess xahar fl-2021. Dan kien l-iktar dgħajjef mir-reġjuni kollha. Is-suq Fi ħdan l-Ewropa naqas b'mod sinifikanti, b'19.7% fix-xahar. Dan huwa attribwibbli għall-gwerra fl-Ukrajna. In-nuqqas ta 'ħaddiema u attività ta' manifattura aktar baxxa fl-Asja minħabba Omicron affettwaw ukoll id-domanda. Il-kapaċità naqset b'4.9% f'Marzu 2022 meta mqabbel ma' Marzu 2021.  
  • Trasportaturi tal-Lvant Nofsani esperjenzat tnaqqis ta’ 9.7% sena wara sena fil-volumi tal-merkanzija f’Marzu. Benefiċċji sinifikanti mit-traffiku li qed jiġi ridirett biex jiġi evitat it-titjir fuq ir-Russja naqsu milli jimmaterjalizzaw. Dan huwa probabbli minħabba domanda mrażżna b'mod ġenerali. Il-kapaċità żdiedet b'5.3% meta mqabbla ma 'Marzu 2021. 
  • Trasportaturi ta 'l-Amerika Latina irrapporta żieda ta’ 22.1% fil-volumi tal-merkanzija f’Marzu 2022 meta mqabbel mal-perjodu tal-2021. Din kienet l-aktar prestazzjoni b'saħħitha tar-reġjuni kollha. Uħud mill-akbar linji tal-ajru fir-reġjun qed jibbenefikaw mit-tmiem tal-protezzjoni tal-falliment. Il-kapaċità f'Marzu żdiedet b'34.9% meta mqabbla mal-istess xahar fl-2021.  
  • Linji tal-ajru Afrikani raw volumi tal-merkanzija jiżdiedu bi 3.1% f'Marzu 2022 meta mqabbel ma 'Marzu 2021. Il-kapaċità kienet 8.7% 'l fuq mil-livelli ta' Marzu 2021.  

Aħbarijiet Relatati

Dwar l-Awtur

Harry Johnson

Harry Johnson kien l-editur tal-inkarigu għal eTurboNews għal aktar minn 20 sena. Jgħix f'Honolulu, Hawaii, u huwa oriġinarjament mill-Ewropa. Jieħu gost jikteb u jkopri l-aħbarijiet.

Kumment

Aqsam lil...