TV 24/7 BreakingNews Show : Ikklikkja fuq il-buttuna tal-volum (ix-xellug t'isfel tal-iskrin tal-vidjow)
Aħbarijiet tal-Gvern Aħbarijiet tas-Saħħa Aħbarijiet Aħbarijiet ta 'l-Aħħar ta' l-Istati Uniti

Rapport ġdid tar-riskju tas-CDC dwar it-tielet Shot COVID

CDC nediet konsorzju dwar il-ġenomika virali nazzjonali
CDC nediet konsorzju

It-tielet sparatura. X'inhuma l-implikazzjonijiet għall-prattika tas-saħħa pubblika?
Skond dan ir-rapport CDC illum l-implikazzjonijiet għas-saħħa pubblika o v-safe ma sabu l-ebda xejriet mhux mistennija ta 'reazzjonijiet avversi wara doża addizzjonali ta' vaċċin COVID-19.
CDC wiegħed li se jkompli jissorvelja s-sigurtà tal-vaċċin, inkluż għal dożi addizzjonali ta ’COVID-19.

Stampa Friendly, PDF & Email
  • Studju CDC dwar il-Monitoraġġ tas-Sigurtà ta 'Doża Addizzjonali tal-Vaċċin COVID-19
  • Dak li diġà huwa magħruf dwar thsparatura booster?
  • Fost 306 parteċipant fil-prova klinika Pfizer-BioNTech, reazzjonijiet avversi wara doża 3 kienu simili għal dawk wara doża 2.

Dak li huwa miżjud minn dan ir-rapport fuq sparatura numru 3 maħruġa minn CDC illum?

Matul it-12 ta 'Awwissu-19 ta' Settembru, 2021, fost 12,591 reġistrant v-safe li temmew stħarriġ ta 'check-in tas-saħħa wara t-3 dożi kollha ta' vaċċin mRNA COVID-19, 79.4% u 74.1% irrappurtaw reazzjonijiet lokali jew sistemiċi, rispettivament, wara l- it-tielet doża; 77.6% u 76.5% irrappurtaw reazzjonijiet lokali jew sistemiċi wara t-tieni doża, rispettivament.

X'inhuma l-implikazzjonijiet għall-prattika tas-saħħa pubblika?

Rapporti volontarji lil v-safe ma sabu l-ebda xejra mhux mistennija ta 'reazzjonijiet avversi wara doża addizzjonali ta' vaċċin COVID-19. CDC se jkompli jissorvelja s-sigurtà tal-vaċċin, inkluż għal dożi addizzjonali ta ’COVID-19.

Fit-12 ta ’Awwissu, 2021, l-Amministrazzjoni ta’ l-Ikel u d-Droga (FDA) emendat l-Awtorizzazzjonijiet għall-Użu ta ’Emerġenza (EUAs) għall-vaċċini Pfizer-BioNTech u Moderna COVID-19 biex tawtorizza l-għoti ta’ doża addizzjonali wara t-tlestija ta ’serje ta’ tilqim primarju lil persuni eliġibbli bi kundizzjonijiet moderati għal severi ta ’immunokompromessi (1,2). Fit-22 ta 'Settembru, 2021, l-FDA awtorizzat doża addizzjonali ta' vaċċin Pfizer-BioNTech ≥ 6 xhur wara t-tlestija tas-serje primarja fost persuni ta 'età ≥65 sena, f'riskju għoli għal COVID-19 sever, jew li l-espożizzjoni okkupazzjonali jew istituzzjonali tagħhom tpoġġihom riskju għoli għal COVID-19 (1). Riżultati minn prova klinika tal-fażi 3 li saret minn Pfizer-BioNTech li kienet tinkludi 306 persuna ta ’bejn it-18 u l-55 sena wrew li reazzjonijiet avversi wara li rċevew it-tielet doża mogħtija 5-8 xhur wara t-tlestija ta’ serje ta ’tilqim primarju ta’ 2 dożi kienu simili għal dawk irrappurtati wara li tkun irċeviet id-doża 2; dawn ir-reazzjonijiet avversi kienu jinkludu sit ta 'injezzjoni ħafif għal moderat u reazzjonijiet sistemiċi (3). CDC żviluppa v-safe, sistema volontarja ta ’sorveljanza tas-sigurtà bbażata fuq smartphone, biex tipprovdi informazzjoni dwar reazzjonijiet avversi wara t-tilqima COVID-19.

Kumbinazzjoni ma 'awtorizzazzjoni ta' doża addizzjonali għal persuni b'kundizzjonijiet immunokompromessi, il-pjattaforma v-safe ġiet aġġornata biex tippermetti lir-reġistranti li jdaħħlu informazzjoni dwar dożi addizzjonali ta 'vaċċin COVID-19 riċevuti. Matul it-12 ta 'Awwissu-19 ta' Settembru, 2021, total ta '22,191 reġistranti v-safe rrappurtaw li rċevew doża addizzjonali ta' vaċċin COVID-19. Ħafna (97.6%) irrappurtaw serje primarja ta 'vaċċinazzjoni ta' 2 dożi mRNA segwita mit-tielet doża ta 'l-istess vaċċin. Fost dawk li temmew stħarriġ ta 'check-in tas-saħħa għat-3 dożi kollha (12,591; 58.1%), 79.4% u 74.1% irrappurtaw reazzjonijiet lokali jew sistemiċi, rispettivament, wara doża 3, meta mqabbla ma' 77.6% u 76.5% li rrappurtaw lokali jew sistemika reazzjonijiet, rispettivament, wara doża 2. Dawn is-sejbiet inizjali jindikaw l-ebda xejriet mhux mistennija ta 'reazzjonijiet avversi wara doża addizzjonali ta' vaċċin COVID-19; ħafna minn dawn ir-reazzjonijiet avversi kienu ħfief jew moderati. CDC se jkompli jissorvelja s-sigurtà tal-vaċċin, inkluża s-sigurtà ta 'dożi addizzjonali tal-vaċċin COVID-19, u jipprovdi dejta biex jiggwida r-rakkomandazzjonijiet tal-vaċċin u jipproteġi s-saħħa pubblika.

V-safe hija sistema ta 'sorveljanza tas-sikurezza ta' l-Istati Uniti bbażata fuq smartphone volontarja; persuni vaċċinati eliġibbli biex jirċievu prodott tal-vaċċin awtorizzat jew liċenzjat jistgħu jirreġistraw f'v-safe. Il-pjattaforma v-safe tippermetti lir-reġistranti eżistenti li jirrapportaw li jirċievu doża addizzjonali ta ’vaċċin COVID-19 u reġistranti ġodda biex idaħħlu informazzjoni dwar id-dożi kollha ta’ vaċċin COVID-19 li jkunu rċevew. Stħarriġ tas-saħħa V-safe jintbagħtu matul il-ġranet 0-7 wara kull doża ta 'vaċċin u jinkludu mistoqsijiet dwar is-sit ta' injezzjoni lokali u r-reazzjonijiet sistemiċi u l-impatti fuq is-saħħa. * L-istħarriġ jintbagħat għad-doża l-aktar riċenti mdaħħla. Membri tal-persunal mis-Sistema ta ’Rappurtar ta’ Avvenimenti Avversi għat-Tilqim (VAERS) jikkuntattjaw lir-reġistranti li jindikaw li kienet mitluba attenzjoni medika wara t-tilqima u jinkoraġġixxu jew jiffaċilitaw it-tlestija ta ’rapport VAERS, jekk indikat.§

Fost reġistranti v-safe li rrappurtaw li rċevew doża addizzjonali ta 'vaċċin COVID-19 matul it-12 ta' Awwissu-19 ta 'Settembru, 2021, dejta demografika, reazzjonijiet lokali u sistemiċi, u impatti fuq is-saħħa rrappurtati matul il-ġranet 0-7 ġew deskritti bil-mudell tat-tilqim (jiġifieri , manifattur tal-vaċċin riċevut għal kull doża). Persuni li rrappurtaw li rċevew serje primarja minn manifatturi differenti jew manifattur li ma kienx magħruf jew mhux disponibbli fl-Istati Uniti, jew 2 dożi ta 'vaċċin wara li rċevew vaċċin ta' doża waħda ta 'Janssen (Johnson & Johnson) (150) ġew esklużi mill-analiżi ta 'reazzjonijiet avversi wara li tirċievi d-doża addizzjonali.

Iż-żmien li għadda mit-tlestija tas-serje ta 'tilqim primarju sal-irċevuta ta' doża addizzjonali ġie deskritt bil-mudell tat-tilqim. Profili ta 'avvenimenti avversi wara dożi 2 u 3 tqabblu għal reġistranti li rċevew vaċċin mRNA mill-istess manifattur għat-3 dożi kollha. Is-softwer SAS (verżjoni 9.4; Istitut SAS) intuża biex iwettaq l-analiżi kollha. Dawn l-attivitajiet ta 'sorveljanza ġew riveduti minn CDC u mwettqa b'mod konsistenti mal-liġi federali applikabbli u l-politika tas-CDC. **

Matul it-12 ta 'Awwissu-19 ta' Settembru, 2021, total ta '22,191 reġistranti v-safe rrappurtaw li rċevew doża addizzjonali ta' vaċċin COVID-19 wara li temmew is-serje primarja (Tabella 1). Fost dawn, 14,048 (63.3%) kienu nisa, u bejn wieħed u ieħor 30% kull waħda kellhom età ta '18-49, 50-64, u 65-74 sena.

Il-biċċa l-kbira tar-reġistranti (21,662; 97.6%) irrappurtaw li rċevew it-tielet doża mill-istess manifattur bħas-serje primarja ta 'vaċċini mRNA tagħhom, inklużi 98.6% tar-riċevituri tal-Moderna u 98.2% tar-riċevituri tal-Pfizer-BioNTech. Ftit reġistranti (341; 1.5%) irrappurtaw serje ta 'vaċċin primarju mRNA segwit minn doża addizzjonali ta' vaċċin mRNA minn manifattur differenti, doża ta 'vaċċin Janssen wara li rċevew serje ta' vaċċinazzjoni primarja mRNA (10; 0.05%), jew doża tal-vaċċin COVID-19 minn kwalunkwe manifattur wara l-vaċċin Janssen (178; 0.8%).

Fost it-22,191 reġistranti v-safe, l-intervall medjan mit-tlestija tas-serje primarja ta ’tilqim COVID-19 sa meta rċevejt doża addizzjonali kien ta’ 182 jum (firxa interkwarili [IQR] = 160-202 ġurnata) (Tabella 2). Fost dawk li rċivew 2 dożi tal-vaċċin Janssen, l-intervall medjan bejn id-dożi kien iqsar (84 jum; IQR = 16-136 jum).

Reazzjonijiet lokali (16,615; 74.9%) u sistemiċi (15,503; 69.9%) kienu rrappurtati ta ’spiss matul il-ġimgħa wara doża addizzjonali ta’ vaċċin COVID-19, l-iktar komuni fil-jum wara t-tilqima. Reazzjonijiet irrappurtati ta 'spiss kienu uġigħ fis-sit tal-injezzjoni (15,761; 71.0%), għeja (12,429; 56.0%), u uġigħ ta' ras (9,636; 43.4%).

Fost 22,191 riċevitur tad-doża addizzjonali, total ta '7,067 (31.8%) irrapportaw impatti fuq is-saħħa, u madwar 28.3% (6,287) irrapportaw li ma kinux kapaċi jwettqu attivitajiet normali ta' kuljum, l-iktar komuni fil-jum wara t-tilqima. Il-kura medika ġiet mitluba minn 401 (1.8%) reġistranti, u tlettax (0.1%) iddaħħlu l-isptar. Ir-raġunijiet għar-riċeviment tal-kura medika jew l-isptar ma ġewx identifikati fl-istħarriġ v-safe; madankollu, reġistranti li jindikaw li ġiet mitluba attenzjoni medika wara t-tilqima jiġu kkuntattjati mill-istaff tal-VAERS u mħeġġa jimlew rapport tal-VAERS.

Fost 21,658 reġistranti v-safe li rċevew l-istess vaċċin mRNA għat-3 dożi kollha, 12,591 (58.1%) temmew mill-inqas stħarriġ wieħed ta 'check-in tas-saħħa fil-jiem 0-7 wara t-3 dożi kollha; 79.4% u 74.1% irrapportaw reazzjonijiet lokali jew sistemiċi, rispettivament, wara doża 3, meta mqabbla ma '77.6% u 76.5% li rrappurtaw reazzjonijiet lokali jew sistemiċi, rispettivament, wara doża 2. Fost ir-reġistranti li rċevew 3 dożi ta' Moderna (6,283), lokali reazzjonijiet ġew irrappurtati aktar spiss wara doża 3 milli doża 2 (5,323; 84.7% u 5,249; 83.5%; valur-p = 0.03) (Figura). Reazzjonijiet sistemiċi ġew irrappurtati inqas ta 'spiss wara doża 3 minn doża 2 (4,963; 79.0% u 5,105; 81.3%; valur p <0.001).

Fost reġistranti li rċevew 3 dożi ta 'Pfizer-BioNTech (6,308), reazzjonijiet lokali ġew irrappurtati aktar ta' spiss wara doża 3 milli doża 2 (4,674; 74.1% u 4,523; 71.7%; valur p <0.001). Reazzjonijiet sistemiċi ġew irrappurtati inqas ta 'spiss wara doża 3 minn doża 2 (4,363; 69.2% u 4,524; 71.7%; valur p <0.001). Fost dawk li rrappurtaw uġigħ wara doża 3 ta 'vaċċin mRNA, ħafna mir-reazzjonijiet kienu ħfief (4,909; 51.4%) jew moderati (4,000; 41.9%); uġigħ qawwi (definit bħala uġigħ li jagħmel l-attivitajiet ta 'kuljum diffiċli jew impossibbli) kien irrappurtat minn 637 (6.7%).

Diskussjoni

Mid-19 ta 'Settembru, 2021, madwar 2.21 miljun persuna fl-Istati Uniti kienu rċevew dożi addizzjonali ta' vaċċini COVID-19†† wara t-tlestija ta 'serje primarja. Mit-12 ta 'Awwissu sad-19 ta' Settembru, 2021, ma ġew osservati l-ebda mudelli mhux mistennija ta 'reazzjonijiet avversi fost 22,191 reġistranti v-safe li rċevew doża addizzjonali tal-vaċċin COVID-19. L-iktar reazzjonijiet lokali u sistemiċi rrappurtati kienu ħfief għal moderati, temporanji, u rrappurtati l-aktar ta 'spiss l-għada tat-tilqima. Il-biċċa l-kbira tar-reġistranti li rċevew doża addizzjonali rrappurtaw serje primarja ta 'tilqim mRNA segwita mit-tielet doża mill-istess manifattur.

Il-prova klinika Pfizer-BioNTech, li kienet tinkludi 306 persuna ta ’bejn it-18 u l-55 sena, uriet li r-reazzjonijiet wara d-doża 3 kienu komparabbli ma’ dawk irrappurtati wara d-doża 2 (3). Madankollu, din l-analiżi tad-dejta v-safe sabet li r-reazzjonijiet lokali kienu kemmxejn aktar komuni u r-reazzjonijiet sistemiċi inqas komuni wara d-doża 3 ta 'Pfizer-BioNTech.

Il-mudelli ta ’reazzjonijiet avversi osservati wara d-doża 3 tal-vaċċin Moderna jew Pfizer-BioNTech kienu konsistenti mar-reazzjonijiet deskritti qabel wara li rċevew id-doża 2

In-numru ta 'reġistranti li indikaw li rċevew 2 dożi tal-vaċċin Janssen jew irċevew id-doża addizzjonali tagħhom minn manifattur differenti minn dik tas-serje primarja tagħhom kien żgħir, u b'hekk tillimita kwalunkwe konklużjoni.

Dejta dwar is-sigurtà jew l-effettività tat-tilqim bi prodotti tal-vaċċin COVID-19 minn manifatturi differenti hija limitata; il-Kumitat Konsultattiv dwar il-Prattiki ta 'Immunizzazzjoni (ACIP) jirrakkomanda li persuni b'kundizzjonijiet immunokompromessi moderatament sa severament jirċievu t-tielet doża ta' vaċċin mRNA COVID-19 mill-istess manifattur bħas-serje primarja tagħhom.

Ir-rakkomandazzjonijiet tas-CDC għal doża addizzjonali bħalissa ma jinkludux persuni li rċevew il-vaċċin Janssen.

Matul il-perjodu kopert minn dan l-istudju, ir-rakkomandazzjonijiet ACIP għal doża addizzjonali ta 'vaċċin COVID-19 kienu limitati għal persuni b'kundizzjonijiet immunokompromessi moderatament sa severi li kienu rċevew

2 dożi ta 'vaċċin mRNA.

Studju li sar fost pazjenti b'emodijalisi immunokompromessa rrapporta li reazzjonijiet lokali u sistemiċi wara doża 3 tal-vaċċin Pfizer-BioNTech kienu simili għal dawk wara doża 2.¶¶ Rapporti reċenti ta 'infezzjonijiet f'persuni mlaqqma u żidiet fil-prevalenza ta' infezzjoni bil-varjant B.1.617.2 (Delta) ta 'SARS-CoV-2, il-virus li jikkawża COVID-19, fost persuni mlaqqma setgħu wasslu lil xi persuni biex ifittxu doża addizzjonali barra mir-rakkomandazzjonijiet. L-intervall medjan mit-tlestija tas-serje primarja sal-irċevuta ta 'doża addizzjonali kien ta' madwar 6 xhur; għalhekk, persuni mogħtija prijorità waqt it-tnedija tal-vaċċini COVID-19, inklużi ħaddiema fil-kura tas-saħħa u adulti anzjani, setgħu rċevew doża addizzjonali.

Is-sejbiet f'dan ir-rapport huma soġġetti għal mill-inqas erba 'limitazzjonijiet. L-ewwel, l-iskrizzjoni f'v-safe hija volontarja u x'aktarx mhix rappreżentattiva tal-popolazzjoni mlaqqma ta 'l-Istati Uniti; il-maġġoranza tal-parteċipanti identifikaw lilhom infushom bħala Abjad u mhux Hispanic. It-tieni, matul dan il-perjodu ta 'studju, rakkomandazzjonijiet ta' doża addizzjonali kienu limitati għal persuni b'kundizzjonijiet immunokompromessi li temmew serje ta 'tilqim primarju mRNA COVID-19; madankollu, v-safe ma tinkludix informazzjoni dwar l-istatus immuni.

Riċevituri ta 'doża addizzjonali x'aktarx jinkludu persuni b'kundizzjonijiet immunokompromessi u mingħajrhom. It-tielet, relazzjoni kawżali bejn vaċċin u avveniment avvers klinikament serju rrappurtat wara t-tilqima ma tistax tiġi stabbilita bl-użu ta 'dejta v-safe. Finalment, dejta insuffiċjenti kienet disponibbli biex tiddetermina xejriet ta 'reazzjonijiet avversi wara li rċeviet doża addizzjonali minn manifattur differenti mis-serje primarja jew għall-vaċċin Janssen.

Doża addizzjonali ta 'vaċċin mRNA COVID-19 hija rrakkomandata għal persuni b'kundizzjonijiet immunokompromessi moderatament sa severament (5).

CDC irrakkomanda doża addizzjonali ta 'vaċċin Pfizer-BioNTech ≥ 6 xhur wara t-tlestija tas-serje ta' vaċċin primarju fost persuni ta 'età ≥65 sena, residenti f'ambjenti ta' kura fit-tul, u persuni ta 'bejn 50 u 64 sena b'kundizzjonijiet mediċi sottostanti; persuni ta 'bejn 18-49 sena b'kundizzjonijiet mediċi sottostanti u persuni ta' bejn 18-64 sena f'riskju akbar għal espożizzjoni u trasmissjoni ta 'COVID-19 minħabba ambjent tax-xogħol jew istituzzjonali jistgħu jirċievu doża addizzjonali bbażata fuq il-benefiċċji u r-riskji individwali tagħhom

Analiżi inizjali ta 'dejta ta' sigurtà minn> 22,000 reġistrant v-safe juru li reazzjonijiet lokali huma kemmxejn miżjuda u reazzjonijiet sistemiċi huma kemmxejn imnaqqsa wara doża 3 ta 'mRNA milli wara doża 2.

Ma ġew identifikati l-ebda mudelli mhux mistennija ta 'reazzjonijiet avversi; dawk irrappurtati kienu ħfief għal moderati u temporanji. CDC se jkompli jissorvelja s-sigurtà ta 'dożi addizzjonali tal-vaċċin COVID-19. Dejta addizzjonali dwar reazzjonijiet avversi assoċjati ma 'kombinazzjonijiet differenti ta' vaċċini u ta 'żmien mit-tlestija tas-serje primarja se tkun importanti biex tiggwida r-rakkomandazzjonijiet tas-saħħa pubblika.

KaratteristikaModerna,% (n = 10,601)Pfizer-BioNTech,% (n = 11,412)Janssen,%†, § (n = 178)total
(N = 22,191)
Doża 3 Moderna
(n = 10,453; 98.6%)
Doża 3 Pfizer-BioNTech
(n = 144; 1.4%)
Doża 3 Janssen
(n = 4; 0.04%)
Doża 3 Pfizer-BioNTech
(n = 11,209; 98.2%)
Doża 3 Moderna
(n = 197; 1.7%)
Doża 3 Janssen
(n = 6; 0.1%)
Doża 2 Janssen
(n = 48; 27.0%)
Doża 2 Moderna
(n = 64; 36.0%)
Doża 2 Pfizer-BioNTech
(n = 66; 37.1%)
Sess
Mara63.863.950.063.063.533.339.657.859.163.3
Raġel35.134.050.036.136.066.760.442.240.935.7
Mhux magħruf1.02.100.90.500001.0
Grupp ta 'età, yrs
0-170.00.70.00.60.00.00.00.00.00.3
18-4925.736.125.031.542.650.054.260.957.629.1
50-6428.427.150.031.129.90.033.334.330.329.8
65-7433.927.10.027.821.350.010.44.79.130.5
75-8410.99.025.08.35.60.02.10.03.09.5
≥851.10.00.00.70.50.00.00.00.00.9
etniċità
Hispanic / Latino8.015.308.25.6025.06.310.68.2
Mhux Ispaniċi / Latini87.781.910087.690.910054.289.189.487.6
Mhux magħruf4.32.804.23.6020.84.704.2
Razza
AI / AN0.50.700.50.502.1000.5
Asian4.95.606.17.102.114.113.65.6
Iswed5.63.506.21.516.76.36.39.15.9
NHPI0.2000.30.504.2000.3
abjad82.682.610080.485.866.756.371.969.781.4
Multirazzjali1.92.101.81.516.74.24.73.01.9
Professjoni oħra2.14.202.10.506.31.63.02.1
Mhux magħruf2.31.402.52.5018.81.61.52.4

Taqsiriet: AI / AN = Indjan Amerikan / Nattiv ta 'l-Alaska; NHPI = Ħawajjan Nattiv jew Gżejjer tal-Paċifiku oħra.
* Perċentwal ta 'reġistranti li temmew mill-inqas stħarriġ wieħed ta' check-in tas-saħħa v-safe fil-jiem 0-7 wara t-tilqima.
 Serje ta 'tilqim primarju.
§ Jinkludi persuni li rċevew doża waħda primarja ta 'Janssen u doża waħda addizzjonali ta' vaċċin mill-manifatturi elenkati.

ReazzjoniModerna,% (n = 10,477)Pfizer-BioNTech,% (n = 11,284)Janssen,%†, § (n = 174)total
(N = 22,191)
Doża 3 Moderna
(n = 10,453; 98.6%)
Doża 3 Pfizer-BioNTech
(n = 144; 1.4%)
Doża 3 Janssen
(n = 4; 0.04%)
Doża 3 Pfizer-BioNTech
(n = 11,209; 98.2%)
Doża 3 Moderna
(n = 197; 1.7%)
Doża 3 Janssen
(n = 6; 0.1%)
Doża 2 Janssen
(n = 48; 27.0%)
Doża 2 Moderna
(n = 64; 36.0%)
Doża 2 Pfizer-BioNTech
(n = 66; 37.1%)
Jiem mis-serje primarja, medjan (IQR)182 (164 - 198)183 (161 - 204)173 (141 - 182)183 (157 - 209)186 (161 - 217)123 (113 - 182)84 (16 - 136)156 (140 - 164)150 (136 - 167)182 (160 - 202)
Kwalunkwe reazzjoni fis-sit tal-injezzjoni80.964.675.069.481.783.325.070.380.374.9
Ħakk20.011.808.410.216.710.46.37.613.9
Uġigħ75.960.475.066.680.283.320.868.874.271.0
ħmura25.28.309.820.816.76.37.812.117.1
nefħa33.617.4016.830.516.76.312.518.224.8
Kwalunkwe reazzjoni sistemika75.259.750.065.176.110031.368.863.669.9
Uġigħ addominali8.43.506.48.116.74.23.16.17.3
Mijalġja49.829.2036.349.250.020.845.333.342.7
Tregħid31.38.350.017.533.550.08.323.410.624.1
Dijarrea9.97.609.09.616.78.36.39.19.4
Għeja61.844.4051.060.983.314.648.450.056.0
Deni36.420.150.022.237.150.06.337.512.129.0
Uġigħ ta 'ras49.031.1038.449.783.318.835.940.943.4
uġigħ fil-ġogi33.018.8023.031.033.316.720.319.727.7
Dardir18.810.425.013.621.333.38.39.418.216.1
Raxx2.30.701.92.504.21.61.52.1
Rimettar2.22.125.01.42.002.1001.7
Kwalunkwe impatt fuq is-saħħa39.219.4025.239.133.316.728.124.231.8
Ma jistax iwettaq attivitajiet normali ta 'kuljum35.218.1022.133.033.310.425.015.228.3
Ma tistax taħdem jew tattendi l-iskola13.74.909.021.316.710.46.313.611.3
Kura medika meħtieġa2.11.401.53.006.3001.8
Telehealth0.90.700.71.002.1000.8
klinika0.70.700.60.504.2000.6
Żjara ta 'emerġenza0.2000.2004.2000.2
Isptar0.05000.1000000.1
FIGURAReazzjonijiet avversi u impatti fuq is-saħħa rrappurtati minn persuni li rċevew 3 dożi * ta 'vaċċin COVID-6,283 Moderna (N = 6,308) jew Pfizer-BioNTech (N = 19) u lestew mill-inqas stħarriġ wieħed ta' check-in tas-saħħa v-safe fil-jiem 0– 7 wara kull doża, bin-numru tad-doża - l-Istati Uniti, 12 ta 'Awwissu-19 ta' Settembru, 2021
Il-Figura hija bar chart li turi r-reazzjonijiet avversi u l-impatti fuq is-saħħa rrappurtati minn persuni li rċevew 3 dożi ta ’vaċċin COVID-6,283 Moderna (N = 6,308) jew Pfizer-BioNTech (N = 19) u lestew mill-inqas check-in wieħed v-safe stħarriġ fil-ġranet 0-7 wara kull doża, skont in-numru tad-doża, fl-Istati Uniti matul it-12 ta 'Awwissu-19 ta' Settembru, 2021.
Stampa Friendly, PDF & Email

Dwar l-Awtur

Juergen T Steinmetz

Juergen Thomas Steinmetz ħadem kontinwament fl-industrija tal-ivvjaġġar u t-turiżmu minn meta kien adolexxenti fil-Ġermanja (1977).
Huwa waqqaf eTurboNews fl-1999 bħala l-ewwel newsletter onlajn għall-industrija tat-turiżmu tal-ivvjaġġar globali.

Kumment